Szeptemberben száz, októberben viszont már kétszer ennyi fegyvertartási engedélyt állítottak ki az osztrák fővárosban. A november havi adatok szerint pedig több mint 450 engedélyt adtak ki a bécsi hatóságok.
Robert Sigarth, a gazdasági kamara fegyverkereskedelmi osztályának vezetője szerint a jelenség oka a bécsiek egyre erősödő bizonytalanságérzete.
Az illetékes arra is kitért, hogy a nagyobb fegyverboltok tulajdonosainak visszajelzése szerint nemcsak a lőfegyverek, hanem az önvédelmi eszközök, gázspray-k, riasztópisztolyok és sokkolók iránti érdeklődés is megnőtt.
Számok említése nélkül arról is beszélt, hogy mindez inkább a nagyvárosok, mintsem a vidék lakosainak körében jellemző.
Az ORF által megszólaltatott Reinhard Kreissl kriminálszociológus szerint Bécs biztonságos város, az ott elkövetett bűncselekmények száma alacsony, az ott élőknek nincs okuk a félelemre. Véleménye szerint emiatt a fegyveres önvédelemnek nincsen értelme.
Az osztrák média már ősz végén beszámolt arról, hogy az ország egyes tartományaiban jelentősen megnőtt az érdeklődés és a kereslet a fegyverek iránt.
A bécsi menekültügyi koordinátor korábbi közlése szerint az Ausztriában menedékstátust szerzők kétharmada a fővárosban fog kikötni, számításai szerint ez 35 ezer főt jelent majd. Indoklása szerint sokan azért mennek Bécsbe, mert ott jobb munkakeresési esélyeik vannak, és könnyebben tudnak összetartani a saját országaikból érkezőkkel.
A múlt héten a bécsi lakosok körében tiltakozást váltott ki, hogy ezer menedékkérőt akarnak elhelyezni Bécs Liesing városnegyedében. A tervezettel kapcsolatos aggályait a kerületi szociáldemokrata vezető is megfogalmazta.
A koncepcióért felelős Bécsi Szociális Alap (FSW) bejelentése szerint az embereket rövid ideig szállásolnák el itt, csak addig, míg más ausztriai tartományokban szabad helyet találnak számukra. A tervek alapján a befogadóhely egy-másfél évig üzemelne, kezdetben néhány száz embert költöztetnének be, és számuk legfeljebb az ezret érné el.